Lehull a lepel: a szén-dioxid titkai

A szén-dioxidot legtöbbször csak mint káros anyagot emlegetjük, pedig sokkal összetettebb, ellentmondásosabb szerepet játszik a Föld életében. A "Lehull a lepel: a szén-dioxid titkai" című előadás éppen erre hívta fel a figyelmet a témanap egyik legérdekesebb programjaként.
Az előadást Szabó-Kovács Kornélia tanárnő vezette, vendégként pedig négy 8.A osztályos tanuló, Dancsecs Milán, Tátrai Manó Álmos, Jakabovits Dániel és Fehér Flóra osztották meg tapasztalataikat és kísérleteiket a jelenlévő diákokkal. Ők a Curie Kémia csapat tagjaiként bejutottak egy rangos kémiaverseny döntőjébe, melynek országos fordulójára ezen a pénteken kerül sor.

Az esemény során a diákok több különösen látványos kísérletet mutattak be. Fehér Flóra egy "lávalámpás" reakcióval nyűgözte le a közönséget, amelyet az érdeklődők később kisebb csoportokban maguk is kipróbálhattak – mindössze három hozzávalóból! A fiúk pedig egy olyan kísérletről számoltak be, amelyben paprika palántákat neveltek eltérő CO2-szintű környezetben: egy szegény, egy normál és egy dús levegőjű térben. A várakozásokkal ellentétben a CO2-dús közegben a növények nem fejlődtek gyorsabban, sőt – a sejtek elkezdtek lebomlani, és a növény elpusztult. Ez az eredmény is azt mutatja: a szén-dioxid létfontosságú ugyan, de a mennyisége kulcsfontosságú – túl sok belőle komoly károkat okozhat.

Az előadás nemcsak tudományosan volt izgalmas, de elgondolkodtató is: mindannyian felelősek vagyunk azért, mennyi szén-dioxid keletkezik a mindennapi életünk során. Talán ideje elgondolkodnunk azon, hogy valóban szükségünk van-e minden CO2-t termelő eszközre, amit használunk.
A program bebizonyította: a kémia nemcsak képletek és kémcsövek világa, hanem izgalmas felfedezések forrása is lehet. Sok sikert kívánunk a csapatnak az országos döntőre – mi már most büszkék vagyunk rájuk!
Papp Gerő