„T-vitamin” – a természet és az egészségünk
A 10.E és a 11.A osztály programja reggel a könyvtárban kezdődött. Dr. Halbritter András egyetemi docens érkezett iskolánkba egy nagyon érdekes előadással: a téma a természeti környezet hatása volt az egészségünkre és a tanulási környezetre.
Az előadás elején vendégünk felhívta a figyelmet arra, hogy a természet megvonása idővel problémákat okoz. Kiemelte az iskolakertek szerepét a környezeti nevelésben, valamint a zöldfelületek szerepét a figyelemben. Elmondta, hogy a koncentrációt segíti a mozgás (például a jóga) is, mivel ezzel megnő a vérnyomásunk és így a vérellátottságunk is.
Az előadás végén elmagyarázta az úgynevezett Helsinki-figyelmeztetést. Ez azt jelenti, hogy egy területen minél nagyobb a biodiverzitás, ott a talajban élő mikroorganizmusokból is több van, és az ezekkel való érintkezés (például kerti munka során) csökkenti a különböző allergiák kialakulásának esélyét. A tudatos táplálkozás fontosságát is hangsúlyozta, és elmondta, hogy a szervezetünkben élő bélbaktériumok a hangulatunkat és a döntéseinket is befolyásolják.
Murai Milan